حوالی ؛ اینجا تهران است ، چند دقیقه دورتر

حوالی

اینجا تهران است، چند دقیقه دورتر

حوالی ، سلسله سفرهای داوطلبانه موسسه بین المللی دیدبان عدالت به منظور ارائه خدمات آموزشی و اجتماعی به مناطق محروم  و کمتر برخوردار استان تهران می باشد.

این اردوها به صورت مستمر هر دوهفته یکبار برگزار می شود؛ که در ابتدا کارگروه شناسایی و پژوهش موسسه با شناسایی مناطق محروم و بررسی نقاط ضعف، نقاط قوت، فرصتها و تهدیدهای آنها و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مطلوب، از نیروهای متخصص دعوت به همکاری کرد.

به همین منظور فراخوانی برای دعوت از داوطلبین، متخصصان و علاقمندان به کار داوطلبانه در سایت و صفحات مجازی موسسه قرار داده شد و با شرکت کنندگان که حدود 160 نفر بودند مصاحبه انجام شد.

در حال حاضر این اردوها هر دو هفته یکبار روزهای جمعه در روستای قلعه نو املاک شهرستان پاکدشت برگزار می شود که اولین اردو در تاریخ 3 مرداد 99 برگزار شد و تاکنون 4 اردو انجام شده و همچنان ادامه دارد.

فعالیتهای آموزشی و اجتماعی موسسه بین المللی دیدبان عدالت در این اردو در بخشهای مختلف اعم از : روانشناسی ، بهداشت و  درمان ، حقوقی ، خلاقیت و مهارت آموزی ، کارآفرینی ، رسانه ، اجرایی ، پشتیبانی و... انجام می شود که رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و آموزش بهداشت در شرایط کرونا پیوست تمام فعالیتها می باشد.

در هر اردو حدوداً 30 الی 35 نفر داوطلب حضور دارند که از قبل با توجه به تخصص هرکدام در کارگاه مربوطه آموزش لازم را برای ارائه خدمات بهتر دریافت کرده اند.

در گروههای مختلف تعداد مراجعین به شرح زیر میباشد که همه دارای پرونده جداگانه از شرح حال و موارد قابل پیگیری میباشند :

  1. در بخش درمان تعداد 223 نفر که شامل 177 زن و 46 مرد
  2. در بخش روانشناسی تعداد 61 نفر شامل 48 زن و 13 مرد
  3. در بخش حقوقی تعداد 14 نفر شامل 9 زن و 5 مرد میباشند.
  4. در بخش خلاقیت و مهارت آموزی که برای کودکان و نوجوانان در سنین مختلف در نظر گرفته شده است تا کنون مهارتهای : کاردستی ،  آموزش نقاشی ، سفالگری با دست ، ساختن اریگامی، فانی بافت(بافت دستبندهای رنگی با کش) و.....  آموزش داده شده است.
  5. در بخش کارآفرینی که با هدف درآمدزایی و اشتغال برای مردم آن منطقه درنظر گرفته شده است با توجه به مهارتها و علایق مردم آن منطقه ، مربی مربوطه شناسایی و برنامه ریزی برای برگزاری کلاس آموزشی به این عزیزان در حال بررسی میباشد.
  6. کارگاه پژوهش و رسانه در حال مطالعه میدانی در مورد مسائل، نیازها و نارسایی های اصلی منطقه به منظور ایجاد پویش های اجتماعی در جهت رفع این معضلات و نیز انعکاس آنها به مراجع ذیربط می باشد.